REKLAMA [A] - GBS BANK
Zachodniopomorska ''via turistica'' w wyższym standardzie - rozpoczyna się kolejny etap przebudowy DW 102.

Zmodernizowane zostanie ponad 13-kilometrów drogi wojewódzkiej nr 102 z Trzebiatowa na zachód.

Popularna nadmorska trasa będzie szersza, zyska nową nawierzchnię, ścieżkę pieszo-rowerową na odcinku Zapolice - Trzebiatów, a z Konarzewa do Lędzina zostanie poprowadzona nowym śladem. Roboty budowlane będą kosztować ponad 80 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2024 roku.

Droga wojewódzka nr 102 łączy nadbałtyckie kurorty - Międzyzdroje i Kołobrzeg oraz kilkanaście innych turystycznych miejscowości. Ma prawie 90 kilometrów i jest modernizowana etapami. W 2018 zakończyła się przebudowa 15-kilometrowego odcinka Łukęcin - Lędzin. Teraz drogowcy zajmą się odcinkiem Lędzin - Trzebiatów (13,4 km). 4 sierpnia nastąpiło formalne przekazanie placu budowy wykonawcy prac.

- Biegnąca wybrzeżem DW102 to nasza zachodniopomorska „via turistica”, prowadzi przez bardzo popularne turystyczne miejscowości. W sezonie letnim staje się jedną z najbardziej obciążonych ruchem dróg w regionie, dlatego jej modernizacja jest jednym z priorytetów inwestycyjnych - mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. - Pomorze Zachodnie oferuje świetne warunki do wypoczynku, jesteśmy najpopularniejszym wakacyjnym kierunkiem. Podróżowanie nad Bałtyk i brzegiem Bałtyku musi być bezpieczne i dla zmotoryzowanych, i dla rowerzystów, i dla pieszych, mieszkańców nadmorskich miejscowości oraz turystów - podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

Dlatego trasa oznaczona numerem 102 jest systematycznie doprowadzana do standardu drogi wojewódzkiej, zyskuje nową konstrukcję, jest poszerzana i wyposażana w elementy poprawiające bezpieczeństwo, jak np. wyspy spowalniające ruch, azyle dla pieszych czy rozdział ruchu w postaci dróg rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych.

- Inwestycja zaplanowana na dwa najbliższe lata jest kontynuacją zakończonej w 2018 roku przebudowy drogi prowadzącej przez takie nadmorskie kurorty jak Pobierowo, Trzęsacz i Rewal – przypomina wicemarszałek Tomasz Sobieraj. - Kontynuacja jest absolutnie konieczna z powodu złego stanu nawierzchni i dużego natężenia ruchu. Pomiary prowadzone w latach 2020 i 2021 wykazały, że odcinek Trzebiatów - Lędzin pokonują średnio 4 tysiące pojazdów na dobę. Co oczywiste, droga jest szczególnie obciążona w czasie wakacji - dodaje wicemarszałek.

Kolejny etap modernizacji obejmuje szeroki zakres prac budowlano-drogowych, w tym poprowadzenie DW102 nowym śladem, od ronda w Konarzewie, na dystansie ponad 5 km.

- Powstanie drogowe obejście trzech miejscowości - Konarzewa, Rogoziny i Zapolic. Wybraliśmy takie rozwiązanie by zmaksymalizować bezpieczeństwo na tej drodze - podkreśla dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Michał Żuber.

Między istniejącym rondem w Lędzinie i planowanym rondem w Konarzewie, droga zostanie poprowadzona po starym śladzie, ale poszerzona do 7 metrów.

Na odcinku Zapolice - Trzebiatów powstanie ciąg pieszo-rowerowy. Ponadto na całej trasie zostaną przebudowane i zbudowane nowe przepusty drogowe. Łącznie to 16 tego typu obiektów. Projekt przewiduje też rozbiórkę i budowę od podstaw dwóch obiektów mostowych na wysokości miejscowości Konarzewo.

Wykonawcą przebudowy będzie Budimex SA. Wartość kontraktu: 80,55 mln zł brutto.

Zadanie będzie współfinansowane przez Unię Europejską z Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniopomorskiego na lata 2021 – 2027.

Źródło: WZP

10-08-2022 Redakcja
Portal ZMY24.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników portalu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje. Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj komentarz

OGŁOSZENIA

Dodatkowa, Online, Zdalnie, Chałupnicza, Bez doświadczenia

Poszukuje osób zainteresowanych prostą pracą wykonywaną zdalnie przez Internet. Jeśli znasz podstawową obsługę komputera/smar...


Wycena nieruchomości, wycena mieszkań, wycena domów

Jeśli otrzymałeś spadek , nie wiesz ile warta jest twoja nieruchomość chciałbyś Rzetelnie wycenić jej wartość rynkową to dobrze...

ŚLEDŹ NAS

REKLAMA [B]

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Mostkowo: Rowerzysta potrącony przez motocyklistę.

Mostkowo: Rowerzysta potrącony przez motocyklistę.

Około godziny 15:40 na trasie rowerowej w okolicach miejscowości Mostkowo doszło do wypadku, w którym udział wzięli kier...

W trzy dni policjanci zatrzymali 6 osób.

W trzy dni policjanci zatrzymali 6 osób.

Myśliborscy policjanci zatrzymali w ciągu 3 dni aż sześć osób poszukiwanych w tym cztery osoby do odbycia kary pozbawien...

Donald Tusk z wizytą w Barlinku.

Donald Tusk z wizytą w Barlinku.

20 maja w Barlinku pojawił się przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

REKLAMA [C]

REKLAMA [D]

Reklama [D] MARAL BHP

REKLAMA [E]

REKLAMA [E]

REKLAMA [F]

REKLAMA [F]